kresba vizualizace vizualizace vizualizace

nominace
Hlasujte pro nás
Připravujeme:
BYTY ĎÁBLICE

remax

hypodrom

pamětní deskaReklamní spot (MP3)

Historie

Developerský projekt „Dvůr Václava Františka Červeného“ vyroste na místě bývalého statku. Název projektu se vztahuje k osobě Václava Františka Červeného, významného českého podnikatele minulého století, světově proslulého vynálezce a výrobce žesťových hudebních nástrojů, který se v Dubči 27. září 1819 narodil.

ilustrace

Pamětní deska Václava Františka Červeného, která místo jeho narození připomíná, je od roku 1896 umístěna na štítě starého domu a po jeho novém vystavění bude nainstalována na původní místo. Pamětní deska je dílem sochaře A. Formánka podle návrhu prof. Kouly. Bronzovou část odlila Maškova dílna v Karlíně s použitím makety sochaře Stránského.

Ve statku čp. 43 – tenkrát na okraji Dubče, žila rodina Červených osm let. Malý Václav vyrůstal v selském prostředí, které mu dalo do vínku neústupnost a poctivost v práci. Ve třinácti letech odešel do učení k hudebnímu nástrojaři Janu Adamu Bauerovi, který si založil vlastní firmu v Praze Na Můstku. Po vyučení v roce 1837 se Václav Červený vypravil na "zkušenou" do Brna k mistru Hallasovi, pracoval u mistra Franze Schölnasta v Bratislavě, pak v Pešti a ve Vídni u Antona Klepsche. Po návratu zpět do Brna k mistru Hallasovi došel k životnímu rozhodnutí. Na mistrovo doporučení si vybral za místo budoucího podnikání Hradec Králové, který byl v té době plný vojenských jednotek a ty zase ve značné míře používaly žesťové nástroje.

ilustrace

V Hradci byl váženým občanem a jeho rodinu rádi navštěvovali nejen hradečtí přátelé jako profesor gymnázia Václav Kliment Klicpera spisovatel Josef Barák nebo blízký přítel poslanec Kristian Stefan, který mu pomáhal vymýšlet názvy pro nové nástroje, ale také osobnosti jako Palacký, Rieger, Sladkovský nebo Neruda. Nejvýznamnější událostí v domě a dílnách V. F. Červeného byla osobní návštěva císaře Františka Josefa I. 9. června 1880. Mistr sám byl několikrát u císaře na audienci a přátelil se i s výborným hráčem na křídlovku - ruským carem Alexandrem III. Své aktivity ve výstavní činnosti završil Červený doma - účastí na Jubilejní výstavě v Praze 1891, kde vystavil v nádherné skříni, připomínající Národní divadlo, 160 skvělých nástrojů. Václav František Červený byl hrdým Čechem, své jméno psal vždy s háčky a čárkami a svůj vztah k češtině projevil i napsání knížky „Hudební Názvosloví“, která byla vydána v roce 1847.

Se svou ženou Josefkou měl 13 dětí, ale svého otce přežili jen čtyři synové.

Václav František Červený zemřel 19. ledna 1896, ale jeho dílna, s původním názvem - Továrna Červený, pracuje dodnes. Nese název AMANTI-DENAK a sídlí v Kraslicích a v Hradci Králové.

(Materiál a obrazová dokumentace byla čerpána z publikace Václav František Červený – Muzikant, podnikatel, vynálezce. Autor: Josef Moravec, 1996)

V roce 1906 koupila statek rodina majitelky firmy Gradace Development, spol. s r. o.